Už při první návětěvě na gyndě jsem dostala seznam vyšetření, který mě čekaj. Jako první mezi nima byl prvnotrimestrální screening. Je to test vývojových vad (Down atd.) a dělá se ve 12.týdnu těhotenství. O pár týdnů později (16.t) byl na seznamu uvedený tzv. tripple test, překvapivě taky na vývojové vady. Když jsem se ptala, jaký je mezi nimi rozdíl, dozvěděla jsem se, že tripple test dělá přímo gynekolog a screening dělají specializovaná pracoviště a platí se za něj cca 1500,-. To jsou mi informace...neptala jsem se přece na cenu, ale na rozdíl!
Tak jsem trochu pátrala a zjistila jsem zajímavý věci. Nejsem doktor, takže to podávám laicky. Oba testy se dělají kombinací odběru krve a ultrazvuku, kde se měří projasnění šíje a další detaily. Oba taky mají jako výsledek jen pravděpodobnost, že bude dítě postižené, nikoliv konkrétní jasný výsledek.
Je mezi nimi ale i rozdíl. Tripple test je v zásadě zastaralá verze prvotrimestrálního screeningu, v některých zemích se už vůbec nedělá a to hlavně pro své 2 hlavní nevýhody.
- Dělá se až v 16.t, takže v případě problémů je míň času je řešit (trochu pozdě na případný potrat, pokud by se pro něj žena rozhodla v případě těžkého postižení plodu).
- Ale co je hlavní, dává falešně positivní výsledky a to poměrně dost často. To znamená, že jen špatným nastvením testu tuším až 30% ženám vyjde, že jejich dítě má vysokou pravděpodobnost postižení a přitom to není pravda. Takže je zbytečně stresuje a nutí se rozhodnout, jestli to "risknout" a být do porodu ve stresu, jestli mimi bude ok, nebo jít pro jistotu na odběr plodový vody. Odběr plodové vody sice přesně určí, zda je plod v pořádku nebo ne, ale zato u něj hrozí potrat, a to až v 1% případů. Na to, že vás tam tripple test posílá vlastně zbytečne, je to poměrně krutá statistika.
Naproti tomu prvotrimestrální screening se dělá o měsíc dřív (krev se někde dokonce odebírá už v 10.t), takže je víc času na případné rozhodování / řešení. Ale hlavně, díky novějším metodám, má mnohem nižší míru falešných positiv. Takže když už vyjde špatně, nepošle vás aspoň na genetiku a odběr plodové vody zbytečně.
Takže já sama za sebe měla jasno. Rozhodně prvotrimestrální screening, i když bych ho měla platit. Takže mě příjemně překvapilo, když jsem zjistila, že je navíc zadarmo (Apolinář, Motol,...možná se platí v Genetu na Letný). Stačí jen přijít s doporučením z gynekologie a včas se objednat. Probíhá jako klasický ultrazvuk, jen se dítě delailně pozoruje a vizuální prohlídka se pak zkobinuje s výsledky krve (hladiny nějakých hormonů, detaily už jsem zapomněla) a s věkem matky. Pozor, od 31.roku matky roste křivka prudce nahoru (u obou testů) a test vychází hůř. Výsledkem je několik pravděpodobností (1 : x) že dítě bude mít poškození. Oba testy hodnotí pravděpodobnost těch základních, ostatní odhalit neumí.
Při další návštěvě gynekologie mě ale čekalo další překvapení. Doktorka mě i přes dobrý výsledek screeningu chtěla poslat ještě na tripple test. Nechápala jsem, proč riskovat falešně positivní výsledek a případně se zbytečně stresovat, když už jeden (nota bene z lepšího testu). Protože upřímně, kdo by byl v klidu, kdyby mu vyšlo, že bude mít potižený dítě, i když by si 1000x říkal, že ten test je naprd.
Pátrala jsem po tom, proč někteří doktoři vůbec screening nenabízejí a jiní pacientky nutí, ale i přes první výsledek absolvovali i druhý test. Zjistila jsem, že je to pravděpodobně kvůli jakýmsi vyhláškám, které stanovují, jaká vyšetření mají ženy v těhotenství ukazovat. Tam se jaksi na screening zapomnělo, a tak si doktoři kryjí záda, aby je pak případně "poškozené" matky nemohly žalovat...A tak, i přes svoje svědomí, nám doktoři tají informace nebo vnucují blbosti, jen aby byli krytí. Jsem znechucená :(